Certifikace

 

Všechny látky na eshopu www.dmlatky.cz mají certifikaci Oeko-tex standard 100.

Pokud máte zájem o prohlášení o shodě k látkám pište do poznámky.

Prohlášení o shodě Vám bude zasláno buď s objednávkou nebo dodatečně emailem.

 

STANDARD 100 od společnosti OEKO-TEX®

Úvod

STANDARD 100 od firmy OEKO-TEX® je celosvětový konzistentní, nezávislý zkušební a certifikační systém pro surové, polotovary a hotové textilní výrobky ve všech zpracovatelských úrovních, stejně jako použité příslušenství. Příklady výrobků, které lze certifikovat: surové a barvené / hotové příze, tkané a pletené látky, doplňky, jako jsou knoflíky, zipy, šicí nitě nebo etikety, hotové výrobky různých typů (oděvy všeho druhu, domácí a domácí textil, ložní prádlo, froté výrobky a mnoho dalšího).

 

Kritéria

Od svého uvedení v roce 1992 se stálým cílem produktu STANDARD 100 OEKO-TEX® bylo vyvinout zkušební kritéria, mezní hodnoty a zkušební metody na vědecké bázi. Na základě svého komplexního a přísného katalogu opatření, s několika stovkami regulovaných jednotlivých látek, standard STANDARD 100 podle OEKO-TEX® bere v úvahu:

 

 • Důležité právní předpisy, jako jsou zakázané, formaldehyd, pentachlorfenol, kadmium, nikl atd.
 • Množství škodlivých chemikálií, i když ještě nejsou právně upraveny.
 • Požadavky příloh XVII a XIV evropského nařízení o chemických látkách REACH, jakož i seznam kandidátů SVHC ECHA v rozsahu, v jakém jsou posouzeny odbornými skupinami sdružení OEKO-TEX®, že jsou relevantní pro látky, textil, oděvy nebo doplňky. Diskuse a vývoj, které jsou považovány za relevantní, jsou co nejrychleji a nejúčinněji zohledněny prostřednictvím aktualizací normy STANDARD 100 podle požadavků OEKO-TEX®.
 • Požadavky zákona o zlepšení bezpečnosti spotřebitelských výrobků (CPSIA) týkajícího se olova.
 • Množství ekologicky relevantních tříd látek

 

Díky svému desetiletí zkušeností přispívá OEKO-TEX® Standard 100 k vysoké a efektivní bezpečnosti výrobků z pohledu spotřebitele. Zkušební kritéria a mezní hodnoty v mnoha případech přesahují platné národní a mezinárodní normy. Rozsáhlé kontroly výrobků a pravidelné návštěvy na místě společnosti také zajišťují, že průmysl má celosvětově udržitelné povědomí o odpovědném používání chemických látek. Díky této koncepci má OEKO-TEX® Standard 100 již mnoho let průkopnickou roli.

 

Laboratorní zkoušky a třídy výrobků

Testy OEKO-TEX® pro škodlivé látky jsou zásadně založeny na příslušném účelu textilií a materiálů. Čím intenzivnější je kontakt s kůží výrobku a tím je kůže citlivější, tím přísnější jsou lidsko-ekologické požadavky, které je třeba dodržovat.

Proto se rozlišuje mezi čtyřmi kategoriemi produktů:

 

 • Produktová třída I :
  Výrobky pro kojence a batolata do 3 let (spodní prádlo, kostýmy, oděvy, ložní prádlo, froté výrobky atd.)
 • Produktová třída II :
  Výrobky, které se nosí v blízkosti kůže (spodní prádlo, ložní prádlo, trička, ponožky atd.)
 • Třída produktu III :
  Výrobky používané mimo pokožku (bundy, kabáty apod.)
 • Produktová třída IV :
  Dekorace / Materiály pro vybavení (záclony, ubrusy, obaly na čalounění apod.)

 

 

Osvědčení

Předpokladem pro certifikaci výrobků v souladu s normou OEKO-TEX® Standard 100 je, že všechny části výrobku splňují požadovaná kritéria - kromě vnějších tkanin například například šicí nitě, vložky, potisky apod. stejně jako netextilní doplňky, jako jsou knoflíky, zipy, nýty apod.

Dalšími předpoklady jsou existence a uplatňování provozních opatření k zajištění kvality, jakož i právně závazné podepisování podniků a prohlášení o shodě žadatelem.

Oeko-Tex-Standard-100